Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.03 18:33 - :/
Автор: zax Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 447 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 12.03 18:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
До къде стигнахме, къде ни върнаха.

Последната седмица силно започна да се оПсъжда изборния процес. Като проактивен теле-зрител на основните медии у нас, последните вълнения у мен които не може да развихри дори турски + испански + италиански сапунен сериал, около най-честите и честни демократични избори в България - посяха един въпрос.
А ние всъщност къде сме?! 
И зададох елементарен въпрос на един от трите влъхви до които вече редовно се допитвам /надявам се членовете на корупционната и политическа каста да се видят отстрани колко глупаво изглеждат/.

За да не цитирам целият отговор, ще посоча въпроса който всеки интересуващ се, може да зададе на Chatgpt. /Извинявам се, но не се сдържах/

"Какво е родовообщинен строй. Как, по какви начини и от кого се избират управленците. Избраните за чии интереси се грижат и защитават. Какви са методите за това."
.... GPT:
Родовообщинният строй представлява начин на социална и политическа организация, при който основната единица на обществото е родът или кланираната общност. В такъв строй решенията и управлението не се определят чрез централизирана институция, а чрез традиционни, обичайни и често консенсусни механизми, които се коренят в родовите връзки и общоприетите обичаи.  

Избор на управленци  
Начин на избор:Управленците в родовообщинните общества обикновено не се избират чрез формални изборни процедури, както в съвременните демокрации. Те могат да бъдат избрани чрез консенсус на старейшините, чрез общото съгласие на представителите на родовете или чрез наследствен преемственост, където лидерската роля се предава от поколение на поколение. В някои случаи личните качества – като мъдрост, смелост, опит и способност за разрешаване на конфликти – също играят важна роля при избора на лидер.  

Кой избира: Решенията обикновено се вземат от група на уважаваните членове на общността – старейшини, ръководители на родове или събрания, които представляват интересите на целия род или клан. Тези лица са познати и уважавани в общността заради своя опит и знания, което им придава легитимност да ръководят.    

За чии интереси работят управленците  

Избраните управленци са носители на интересите на целия род или клан, към който принадлежат.
Те се грижат за:  
Защита на колективната сигурност: Осигуряват сигурността на членовете на общността, като се грижат за вътрешния ред и защитават общността от външни заплахи.  
Поддържане на обичаите и традициите: Лидерите пазят културното наследство, обичаите и традициите, които са съществена част от идентичността на общността.  
Разрешаване на спорове: Често те действат като медиатори, които разрешават конфликти вътре в общността, опирайки се на обичаен закон и установени практики.  
Представителство и преговори: В отношенията с други родови общности или външни сили, управленците представляват интересите на своя клан и сключват споразумения или алианси, които да осигурят благосъстоянието на общността.    

Методи за защита на интересите  
Обичаен закон и традиции: Действието на управленците е в рамките на установените традиции и обичаи, които регламентират какви са правомощията им и как се упражнява властта. Този „неписан“ закон служи като основа за тяхната легитимност.  
Събрания и консенсус: Много решения се взимат чрез събрания, където мнението на засегнатите страни – обикновено старейшини или представители на различни родове – се събира и се търси общото съгласие.  
Социален контрол: Лидерът е подложен на постоянен социален контрол – ако не успява да защити интересите на общността или злоупотребява с властта си, може да бъде подложен на критика, да загуби подкрепата си или дори да бъде сменен.    

В обобщение, родовообщинният строй е система, в която управлението се осъществява по традиционен начин чрез избор на лидер въз основа на родови връзки, лични качества и консенсус сред общността. Избраните управленци служат за защита на общите интереси, поддържане на социалния ред и осигуряване на културното наследство, като методите за тяхното избиране и контрол са дълбоко вкоренени в обичаите и традициите на съответната общност.  


.... Е И, къде в чифлика е тук Демокрацията.



Гласувай:
4



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zax
Категория: Забавление
Прочетен: 2537437
Постинги: 1684
Коментари: 4365
Гласове: 8102
Архив
Календар
«  Юни, 2025  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Блогрол